Instrumenty muzyczne są niezwykle popularne na rynku. Coraz więcej rodziców decyduje się bowiem na to, by w subtelny sposób zachęcić swoje pociechy do nauki gry. Według powszechnej opinii specjalistów, muzyka i instrumenty mają niebagatelny wpływ na rozwój maluchów. Niemniej jednak coraz więcej osób decyduje się również na to, by rozpocząć przygodę z konkretnym instrumentem i spróbować swoich sił w nowej pasji. Dużym zainteresowaniem cieszą się szczególnie instrumenty perkusyjne. Jednak wśród nich wyróżnia się niepozorna darbuka. Czym ona jest i czy warto się na ten instrument zdecydować?
Czym jest darbuka i jak się na niej gra?
Darbuka to dość egzotyczny i niecodzienny instrument perkusyjny. Zaliczana jest ona do odmiany bębnów kielichowych. W praktyce nazwa ta nawiązuje do korpusu darbuki, który swoim wyglądem przypomina właśnie solidny kielich. Tradycyjna darbuka jest instrumentem wykonywanym z gliny. Choć do dziś, można na rynku instrumentów muzycznych spotkać tego typu egzemplarze darbuki, to o wiele większym uznaniem i popularnością cieszą się modele wykonane z metalu. Darbuka cechuje się tym, że posiada niezwykle wysokie brzmienia, które są charakterystyczne dla muzyki arabskiej. To właśnie z Bliskiego Wschodu pochodzi ten niezwykły instrument.
Granie na darbuce wydaje się niezbyt skomplikowane. W rzeczywistości wymaga jednak solidnych treningów i opanowania techniki. Muzycy zwykle trzymają darbukę w pozycji poziomej. Co więcej, jest ona dość swobodnie opierana o udo. Do niedawna darbukę kojarzono jedynie z kulturą egzotyczną, arabską. Obecnie jednak instrument ten coraz powszechniej wykonywana jest w Europie. Choć darbukę kojarzy się głównie z profesjonalnymi muzykami, to jednak skorzystać z niej mogą również amatorzy. Darbuka jest bowiem świetnym instrumentem na początek przygody z muzycznym światem.
Czy warto zdecydować się na darbukę?
Z darbuki mogą zrobić użytek zarówno profesjonalne zespoły muzyczne jak i amatorzy. W przypadku muzyki profesjonalnej, często niezbędne jest nadanie utworom odpowiedniego brzmienia, a bęben kielichowy jakim jest darbuka, świetnie się w tym przypadku sprawdzi. Z kolei w przypadku amatorów, darbuka będzie świetnym instrumentem na dobry początek. Nauka gry na darbuce jest bowiem świetnym ćwiczeniem nie tylko dla umysłu, ale także dla motoryki i koordynacji ruchowej. Wskazuje się również na to, że instrument ten pomaga radzić sobie ze stresem i relaksuje. Wobec tego darbuka jest jednym z tych instrumentów perkusyjnych, który zasługuje na większe uznanie.